Największe skocznie narciarskie

Kulm – mamucia skocznia narciarska położona w Austrii pomiędzy miejscowościami Tauplitz i Bad Mitterndorf w AlpachPunkt konstrukcyjny obiektu jest umieszczony na 200 metrze. Wspólnie ze skocznią Heini-Klopfer-Skiflugschanze jest trzecią skocznią narciarską na świecie pod względem wysokości, na której znajduje się punkt HS (235 metrów)[1]. Skocznia została wybudowana w 1908 roku.

Lokalizacja skoczni określana jest różnie, używane były zamiennie nazwy obu sąsiednich miejscowości (Tauplitz jest bliżej położone, Bad Mitterndorf większe i bardziej znane turystycznie, ale od 1 stycznia 2015 r. gmina Tauplitz została zlikwidowana i włączona do Bad Mitterndorf, zatem obecnie prawidłowa jest raczej ta druga nazwa).

Skocznia w obecnej formie jest osłonięta z obu stron lasem, dodatkowo przed wiatrem chroni ją sztuczna osłona o powierzchni 2800 metrów kwadratowych. Obiekt nie posiada sztucznego oświetlenia.

Regularnie rozgrywane są tu zawody Pucharu Świata i mistrzostw świata w lotach narciarskich.

Zarząd klubu narciarskiego w Bad Mitterndorf planuje zainstalować na skoczni igelit. Nie spotyka się to jednak z aprobatą Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS), która sceptycznie podchodzi do idei montowania sztucznej nawierzchni na tak dużych obiektach.[potrzebny przypis]

W związku z nowymi przepisami Międzynarodowej Federacji Narciarskiej w sezonie 2017/2018 został zmieniony rozmiar skoczni z odległości 225 na 235 metrów[2][3].

W 2006 roku odbyły się tutaj XIX Mistrzostwa Świata. W konkursie indywidualnym triumfował wtedy Norweg Roar Ljøkelsøy, a w konkursie drużynowym reprezentacja Norwegii w składzie: Bjørn Einar RomørenLars BystølTommy Ingebrigtsen i Roar Ljøkelsøy.

Przebudowa (2014)[edytuj | edytuj kod]

W czerwcu 2014 roku rozpoczęła się przebudowa skoczni, która zakładała skrócenie rozbiegu o 23 metry, podwyższenie progu o 12.6 metra, poszerzenie o kilka metrów zeskoku na całej jego długości, podwyższenie wieży sędziowskiej oraz przesunięcie punktu K ze 185 na 200 metr i punktu HS z 200 na 225 metr[4]. 8 stycznia 2015 pierwszy oficjalny skok na przebudowanej skoczni na odległość 190 metrów oddał Gregor Schlierenzauer[5]

Latem 2015 roku ruszyła kolejna modernizacja skoczni, polegająca na podwyższeniu buli o ok. 2 metry w celu obniżenia paraboli lotu w pierwszej fazie oraz skróceniu strefy z belkami startowymi. Zdecydowano się też na instalację torów lodowych na rozbiegu. Zmiany te są wprowadzane w celu uzyskania pełnej zgodności skoczni z przepisami FIS odnośnie do budowy skoczni narciarskich[6].

Na obiekcie tym rozegrano Mistrzostwa Świata w Lotach Narciarskich 2016, a tytuł mistrzowski wywalczył Słoweniec Peter Prevc, który ustanowił podczas konkursu rekord skoczni osiągając 244 metrów.



Dodaj komentarz






Dodaj

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl